Etnografski predmeti nastali u okviru tradicijskog drvodjelstva predstavljaju svojevrsne povijesne dokumente o načinu života seljaka na ovim prostorima od najranijih vremena do otprilike polovice dvadesetoga stoljeća.
Baveći se plužnim poljodjelstvom seljaci su sami izrađivali poljodjelske naprave i alatke poput plugova, brana, vila, grablji, jarmova, sijačica, oraćih kolica, alatki za mlaćenje žitarica, vršilica, naprava za pročišćavanje zrnja, posuda za čuvanje žitarica, posuda za usitnjavanje zrnja, žrvnjeva, ručnih mlinova, posuda za čuvanje brašna. U proizvodnji tekstila također se koristio čitav niz drvenih naprava koje su služile za dobivanje niti iz stabljika lana i konoplje, tkanje platna i sukna, te za izradu uskog tkiva, tj. pojasa i poveza.
U okviru tradicijskog drvodjelstva nastali su različiti primjerci namještaja: škrinje za čuvanje tekstilnih predmeta, kreveti, kolijevke, stolovi, klupe, stolice, stoličice, drveni okviri za svetačke slike i zrcala. Zbirka sadrži i nekoliko primjeraka pokućstva izrađenih u obrtničkim radionicama. Također, u zbirci se nalazi alat za izradu drvenih predmeta, drveno posuđe i pribor za jelo, te nekoliko glazbenih instrumenata.
Predmeti su prikupljeni na području današnje Karlovačke županije, Žumberka i Donje Kupčine.
Pogledaj predmete iz zbirkeKoristimo kolačiće za praćenje posjećenosti naših stranica (Google Analytics) u svrhu poboljšanja stranica. Statistika se prikuplja anonimno i prihvaćanjem pristajete na korištenje kolačića. Saznaj više